Telefonos okosságok - Nagy mobiltelefontesztCsalóka gyártók: nagy mobiltelefonteszt

Vajon mit tud a Samsung nemrég piacra dobott csodafegyvere és mit az Apple csodái? Van esetleg más gyártó, aki bele tud szólnia a nagyok versenyébe, például a feltörekvő kínai márka? Egyáltalán minek nekünk a drága csodák, tudnak-e annyit, amennyit az áruk szerint elvárhatunk tőlük? Több mint 70 készüléket tartalmazó mobiltelefon tesztünket böngészve Ön is választ kaphat a kérdésekre, s nem mellesleg eldöntheti, melyik okostelefon felel meg legjobban az igényeinek.

Száznegyven év telt el Bell csodaszámba menő találmányának, a telefonnak első bemutatója óta, és a csodáról alkotott elképzelésünk rég nem az, mint ami akkoriban volt. Kütyük, applikációk, játékok, alkalmazások, internetes „ki tudja micsodák”, szórakoztató-társasági partiarc megoldások: „szelfizzük össze magunkat a világ legjobb nőivel!” és a többi, és a többi. Az anyósunk vagy haragos exünk rikácsolása persze a vonal túlsó felén biztosan nem tölt el mennyei áhítattal, ráadásul ma már a jobb masináknál láthatjuk is őket. Ilyenkor ki ne kívánná vissza a régi szép időket, amikor alig hallhatóan, recsegve pár pillanatig működött az új csoda?

Az „okosok” háborúja

A folyamatosan nyüzsgő világpiacon, árnyékháborúk, felvásárlások és trükközések között zajlik az állóháború két óriás között. Az eladásokat tekintve évek óta magasan a két piacvezető cég a koreai Samsung és az amerikai Apple. Teljesen más stratégiával dolgoznak, más a marketing, más a vevőkör, akikhez szólni kívánnak.
A Samsung az összes – alacsony, közép és prémium-exkluzív – kategóriában támad teljes fronton, az Apple szigorúan a csúcskategóriás csoportban kívánt mindig is első lenni. Az ázsiaiak azonban korántsem akarnak az amerikai cég mögé besorolni, sőt a legfontosabb kulcsterületen (akkumulátor élettartam) le is hagyták vetélytársukat. A teszteredmények – melyek nyugat-európai laborok profi körülményei közt készültek – ezt szépen mutatják is. Azért félreértés ne essék, a Samsung Galaxy, az egyéb induló szériák és az IPhone-ok harca a csúcskategóriában még korántsem dőlt el.
Az óriások mögé szinte a semmiből, a vörös sárkány birodalmából futott be a harmadik helyre az enyhén nehezen kiejthető nevű cég csúcskategóriás termékeivel. Az eddig névtelennek mondható Xiaomi (magyar fordításban: ’szia, jó mi?’) saját kínai sárkánytestvéreinek, a HTC-nek és a Huawei-nek nagy meglepetésére, szeretne belekavarni a két hatalmasság húsos fazekába. Az orosz Yotaphone is ezzel próbálkozik, egyelőre kevés sikerrel.
A Xiaomi cég MI 4 típusú készülékével már Magyarországon is megjelent és semmi kétség, hogy sikert fog aratni. Kitűnő ár tartozik a prémium felszereltséghez. Borítékolható, hogy hamarosan nehéz időszak következik a Samsungnak és az Apple-nek a csúcstermékek piacán…

Magyar mobilpiaci helyzet

A felmérések szerint a magyar emberek legszívesebben a Samsung kínálatából választanak maguknak telefont. Van is ebből bőven minden árkategóriában. A második helyre a Sony lépett fel, a harmadikon a régi klasszikus sztár, a Nokia áll. Az Apple nálunk lemaradt, mint a borravaló. A régi TFT képernyős telefonokhoz (nem érintőképernyős) is sokan ragaszkodnak. Az idősebb korosztályt nem nagyon érdeklik a szuperkütyük, elég, ha telefonálni tudnak, és a régi márkák (Nokia, Motorola stb.) ezt tökéletesen biztosítják is.
A megkérdezett magyarok kisebb részben a készülékek árát (HTC), sebességét (Huawei), ellenálló képességét (Apple) és a fényképezőgép egységet (Sony) érezték akut problémának egy-egy típusnál. A legtöbben (leginkább a HTC készülék tulajdonosok) a gyorsan lemerülő akkumulátort nehezményezték.
Nos így látjuk mi magyarok elválaszthatatlan kis barátainkat.

A tesztről

Az összehasonlító tesztet a londoni székhelyű International Consumer Research and Testing (ICRT) nemzetközi tesztelő szervezet készítette, amelynek szakemberei, különböző specifikus mérőműszerekkel és tesztelő berendezésekkel végezték minden egyes darabon az alapos vizsgálatot, az ütésállóságtól az internet funkciókig.
A teszt során először fizikai vizsgálatokat végeztek, úgy mint: karcolási teszt; tartósság; ütésállóság; vízállóság – majd ezek után a készülékek funkcióit vették górcső alá. Minden telefonból két darabot vásároltak (szigorú kritérium minden ICRT tesztnél, hogy a készülékeket még véletlenül sem a gyártótól szerzik be, hanem – mint bármely fogyasztó – bemennek egy boltba és megvásárolják).
A fizikai tesztek során, a karcállóságot például a kijelzőn és a készülék felületén egy spirál rugóval felszerelt és egy 1mm-es keményfémgömbbel ellátott speciális tesztceruzával hajtották végre, melynek erősségét 0-20-ig terjedő skálán lehet állítani. A karcolást öt fokozaton végezték el minden egyes telefonon. A tesztceruza kijelzője megmutatta, hogy a készüléken tartós karcolás jött létre vagy sem.
A vízállóságot hirdető telefonokat egy méter mély vízbe tették, majd ellenőrizték, hogy biztonsággal működnek-e a funkciók, az esőbiztosságot pedig csepegtető berendezéssel végezték.
A telefonok hívásfogadó funkcióit egy rövidhullám-mentes mérőkamrában tesztelték, ami majdhogynem teljesen mentes a mobilok és műsorsugárzó állomások által kibocsátott rövidhullám-sugárzástól.
A vizsgálatot végző szakértők végül egy 0,5-5,5-ig tartó skálát használva mutatták be részletesen az eredményeket.

Meglepő eredmények

Ha alaposabban szemügyre vesszük a teszteredményeket, akkor látni fogjuk, hogy az alacsony és középáras kategóriában már jó értéknek számít egy közepes, és ez igencsak azt jelenti, hogy jó magyar szóval élve a fele se igaz annak, amit a műszaki leírások állítanak ebben a kategóriában, pedig már ezeket a telefonokat sem 10 deka párizsi áráért árulják. Karinthyval szólva "gyanús nekem a feleségem". Azt állítanánk, hogy megvezetnek minket, vidám párizsifalókat a mobilcégek? Á, dehogy. Pedig nézve a számokat, a csilivili külső mögött 20-50 ezerért többnyire 40-50 százaléknyi igazságtartalom honol.
Vagy mégse azt látom, amit látok, csakúgy, mint, amikor egyszer váratlanul hazamentem?
Az asszony is megvezetne? Á, dehogy. De mégis gyanús nekem a feleségem…
A prémium és exkluzív árú mobiloknál már nem merik ezt eljátszani a cégek. Leszámítva az IPhone-t, ami az akkuiról simán füllentgetett szép szelíden. A prémium kategóriás IPhone 4s és az IPhone 5c akkumulátor teljesítménye alulról közelíti a közepest. Ha külön megnézzük, akkor internet használat esetén mindkét típusnál csupán elégséges(!) a teszteredmény (az Apple által állítottak 42-43%-a igaz). GPS használatnál pedig éppen csak fölé mennek a számok az elégségesnek, de nagyon rezeg a léc. Az exkluzív árkategóriájú IPhone 5s, IPhone 6 és 6+ termékek esetén se jobb a helyzet. Közepes, legalább már nem elégséges minősítés az akku élettartamnál, ha az internetet használjuk vagy a GPS-t, de még mindig alulról közepes. Kivéve az IPhone 6+-nál, mert láss csodát, ott már felülről közepes az érték.
Külön érdekesség, hogy az Apple nagy vetélytársa a Samsung cég Galaxy Alpha nevű gépe is hasonló cipőben jár. Akkuélet internetnél, GPS-nél alulról közepes. Szokatlan és elgondolkodtató egy drága Samsung készülék esetében.
Végül megjegyeznénk, hogy ugyanezt a rossz eredményt ebben az árkategóriában az akkumulátorok esetén csak az orosz Yota cég Yotaphone készüléke hozta, ami más paraméterek esetén meglepően jól teljesített.

Ennyit ízelítőül az okos téglácskák világából. Reméljük, sikerült bizonyítanunk, hogy érdemes megnézni tesztjeinket vásárlás előtt. Csakhogy később ne érezzük magunkat kényelmetlenül.
A Teszt és Piac Fogyasztóvédelmi Egyesület az ICRT nemzetközi tesztelő szervezet magyar tagjaként havi rendszerességgel közöl profi, valóban független termékteszteket a legújabb mobiltelefonok műszaki adatairól.

Nem hiszi? Járjon utána a következő linken, higgye el, megéri!


Tesztünk a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium támogatásával készült
Nemzeti Fejlesztési Minisztérium

 Nemzeti Fejlesztési Minisztérium - a fogyasztók érdekében

 

 

Ne legyen áldozat!

 

Kattintson a videóra és elmondjuk Önnek,
hogyan védheti meg magát egy jogász segítségével!